خرید آپارتمان در کرج، آشنایی با شرایط و ویژگی ها

خرید آپارتمان در کرج

خرید آپارتمان در کرج

در طی چند سال اخیر قیمت ملک در تهران به صورت افسار گیسخته ای رو به افزایش است. بنابراین کرج، شهرستانی در همجواری تهران با امتیازات رفاهی هم تراز با آن می تواند جایگزینی مطلوبی برای خانه دار شدن باشد. جهت خرید آپارتمان در کرج آشنایی با محله های  متنوع آن می تواند کمک شایانی در خانه دار شدن نماید.

خرید آپارتمان در نزدیکی تهران

تهران، شهری مدرن و مجهز به بیشترین امکانات رفاهی و شهری می باشد. اما ترافیک، ازدحام بالای جمعیت، آلودگی محیط زیستی و همچنین بالا بودن قیمت مسکن (به دلیل پایتخت نشین بودن) زندگی در این کلان شهر را برای اکثریت جامعه با مشکلاتی روبرو کرده است. از این رو کرج شهری در نزدیکی تهران به دلیل دارا بودن سطح امکانات رفاهی و شهری هم تراز با تهران توانسته در کنار حجم ترافیک به مراتب کمتر در کنار آب و هوای پاک، تا حدودی حجم عظیمی از مردم را به سوی خود جذب نماید. کرج با داشتن محله های متنوع، امکان خرید آپارتمان در کرج را برای اکثر قشرها با درآمدهای متفاوت مهیا نموده است.

موقعیت جغرافیایی شهرستان کرج

کرج با مرکزیت استان البرز، به عنوان پرجمعیت ترین شهرستان این استان و همچنین به عنوان چهارمین شهر پر جمعیت کشور شناخته شده می باشد. استان البرز از 4 شهرستان با نام های کرج، طالقان، ساوجبلاغ و شهرستان نظرآباد تشکیل شده است که کرج با جمعیتی نزدیک به یک و نیم میلیون نفر یکی از پر جمعیت ترین شهرستان های این استان را تشکیل می دهد.

برخورداری از اقلیم مناسب، آب و هوای معتدل و نزدیکی به کوه های البرز در کنار ساخت و ساز های آپارتمان نشینی و همچنین ایجاد شهرک های صنعتی آن را تبدیل به موقعیت مناسبی برای زندگی کردن و همچنین کسب درآمد نموده است. از این رو در سال های اخیر شاهد رشد جمعیت و مهاجرت از شهرهای اطراف به خصوص تهران به این شهرستان پهناور می باشیم.

امکانات خرید آپارتمان در کرج

همیشه سفر کردن و مهاجرت کردن از منطقه ای به منطقه ی دیگر نگرانی و دلواپسی های خاص خود را به همراه دارد. در صورت برخورداری منطقه جدید از شرایط نرمال و ایده آل زندگی، می توان بر همه آن دلواپسی ها خط بطلان بکشید. آنچه که خریدار را جهت خرید آپارتمان در محله های مختلف کرج، راغب می کند، برخوردار بودن کرج از موقعیت های شغلی مناسب به دلیل احداث شهرک ها و کارخانجات صنعتی متنوع و همچنین دور بودن از ازدحام و شلوغی ترافیک و بار آلودگی صوتی و زیست محیطی تهران می باشد که خریدار را جهت خرید آپارتمان در کرج بیشتر راغب می کند.

شهرستان کرج در 36 کیلومتری استان تهران تا چند دهه پیش جزء جدا نشدنی این استان به حساب می آمد. اما با گذشت زمان و افزایش جمعیت از پایتخت جدا شده و تحت پوشش استان جدید البرز به عنوان سی و یکمین استان کشور معرفی گشت. به لحاظ موقعیت و هزینه زندگی، کرج نسبت به بیشتر مناطق تهران بسیار ارزان تر و به صرفه تر می باشد. مثلاً جهت خرید آپارتمان در کرج آن هم در بهترین محله و منطقه آن می توان هزینه ای به مراتب ارزان تر و مناسب تر از مناطق سه و چهار تهران پرداخت نمود. چرا که قیمت هر متر مربع خانه در این استان به مراتب پایین تر از قیمت خرید خانه در تهران می باشد.

کرج از جمله مناطقی است که قیمت ملک در آن بر اساس نوع محله متفاوت می باشد. برای انتخاب محله ای مناسب جهت خرید آپارتمان در کرج با توجه به شرایط اقتصادی و میزان درآمد یک خانواده در ماه، می توان به محله های پایین و بالا تقسیم نمود. محله هایی همچون محله عظیمیه کرج، مهرشهر، جهانشهر، گوهردشت و محله فردیس و… جزء محله های لوکس، مرفه و اعیان نشین کرج محسوب می شوند. و محله هایی چون باغستان، شاهین ویلا، حصارک و… جزء محله های پایین کرج به حساب می آیند.

اما در هر صورت جهت خرید آپارتمان در کرج، نیاز به بودجه و هزینه ای به مراتب کمتر نسبت به کلان شهری همچون تهران احتیاج می باشد. آنچه که در خرید آپارتمان در کرج بسیار حائز اهمیت است، آن است که  در کرج آپارتمان هایی با قدمت بالا و متراژ کوچکتر بیشتری را می توان یافت که این امر در خرید آپارتمان ارزان قیمت بی تاثیر نخواهد بود.

همچنین اگر کرج را به عنوان زندگی و یا کار کردن انتخاب می کنید، باید بدانید که قدمت و بافت شهری تهران به مراتب قدیمی تر از شهرستان کرج می باشد. بنابراین کرج را به لحاظ بافت شهری می توان مجهز تر نسبت به تهران دانست. همچنین در راستای پیشرفت و تبدیل نمودن کرج به شهری مدرن، سعی شده است که مراکز خدمات شهری همچون خطوط اتوبوسرانی، استفاده از خطوط مترو در آن کاملاً مشابه و هم تراز با تهران رشد نماید.

کرج چهار راه طالقانی

آشنایی با محله های کرج برای خرید آپارتمان مسکونی

همانطور که بیان گردید کرج همانند تهران و دیگر استان های کشور از محله های لوکس بالا نشین و محله های متوسط و پایین نشین تشکیل شده است. محله های اعیان نشینی همچون عظیمیه، مهرشهر، شهرک بنفشه جزء محله هایی هستند که جهت خرید مسکن می بایست هزینه های بالایی را پرداخت کنید. بنابراین جهت خرید آپارتمان در کرج در چنین محله هایی نیازمند سرمایه گذاری زیادی می باشید. در این محله ها یافتن خانه هایی با متراژ کم به ندرت یافت می شود.

از این رو خرید آپارتمان هایی با متراژ بالا نیاز به بودجه و درآمد بالایی را می طلبد. از مهمترین دلایل اصلی بالا بودن کیفیت زندگی و در نتیجه قیمت آپارتمان در محله های مرفه نشین کرج، نزدیکی به کوه و در نتیجه برخورداری از آب و هوای مطبوع، دوری از ازدحام و شلوغی مرکز شهر، وجود مراکز و پاساژهای لوکس در کنار کافه و رستوران های شیک و مجهز می باشد. وجود درختان سر سبز چندین ساله که آرایش دهنده بلوارهای این محله ها می باشند هم نه تنها بر زیبایی و منحصر به فرد بودن آن تاثیر گذار می باشد، بلکه باعث بالا کشیدن قیمت آپارتمان و یا خانه های ویلایی در این مناطق هم گردیده است.

مهرشهر

از محله های لوکس، قدیمی و بسیار خوش نقشه و خوش آب و هوا برای خرید آپارتمان در کرج، می توان به مهرشهر کرج اشاره نمود. مهرشهر تا پیش از سال 1372 جزء مناطق مستقل از کرج به حساب می آمد. اما بعد از مدتی تحت پوشش این شهرستان قرار گرفت. به لحاظ موقعیت جغرافیایی، مهرشهر در بخش غربی شهرستان کرج و در حدود 16 کیلومتری از مرکز کرج واقع گردیده است که شامل 5 فاز می باشد.

مساحت آن نیز از آزاد راه کرج – قزوین شروع و تا انتهای بلوار ارم امتداد می یابد. همچنین مهرشهر به لحاظ تاریخی، قدمتی طولانی دارد. ساخت این شهرک لوکس به دوران شمس پهلوی باز می گردد که این منطقه را برای اوقات فراغت خود بنا نمود. بنابراین از امتیازات خرید آپارتمان در مهرشهر کرج در کنار آب و هوای ییلاقی و بسیار پاک آن می توان به مراکز تاریخی همچون کاخ مروارید (ساخته شده توسط شمس)، امامزاده طاهر و مراکز تفریحی – گردشگری و همچنین خیابان ها و بلوارهای عریض آن اشاره نمود.

مهرشهر دارای چندین بلوار عریض و طویل می باشد که دو بلوار شهرداری و ارم جزء بلوارهای اصلی آن محسوب می شوند. بلوار شهرداری یکی از مدرن ترین و لوکس ترین مناطق مهرشهر می باشد که جهت خرید آپارتمان می بایست هزینه بسیاری را سرمایه گذاری نمود. از دلایل اصلی گران بودن آپارتمان در این بلوار وجود باغ سیب ( که دلیل اصلی آب و هوای بسیار مطبوع مهر شهر می باشد) در قسمت شمالی و قرار گرفتن کاخ مروارید در بخش جنوبی آن می باشد.

بلوار ارم نیز یکی از گران قیمت ترین مناطق مهرشهر جهت خرید آپارتمان در کرج می باشد. این بلوار که دو منطقه شمالی و جنوبی مهرشهر را به یکدیگر متصل می کند، جزء طولانی ترین بلوارهای کشور هم محسوب می گردد.

به طور کلی باید گفت که مهرشهر از 5 فاز متفاوت تشکیل شده که خرید آپارتمان در کرج در آن با توجه به نوع فاز و امکانات رفاهی و خدماتی و همچنین سن و قدمت بنا، متراژ و یا مساحت آپارتمان از قیمت های بسیار متفاوتی تشکیل شده است. فاز یک مهرشهر که معروف به خیابان چمن می باشد نسبت به دیگر فازها به مراتب لوکس نشین تر و در نتیجه گران قیمت تر می باشد. در واقع فاز یک مهرشهر جزء گران قیمت ترین محله ها در شهرستان کرج می باشد.

وجود مراکز خرید، رستوران ها و کافه های لاکچری، سینما در کنار ویلا و آپارتمان هایی با متراژهای بسیار بالا، دلیل اصلی گران قیمت بودن ملک در فاز یک مهرشهر می باشد. جهت خرید آپارتمان در فاز یک مهرشهر در صورتی که سن بنا در حدود 2 تا 5 سال باشد، می بایست هزینه ای در حدود 30 میلیون تومان برای هر متر مربع پرداخت نمایید.

همچنین فاز دوم آن نیز جزء گران قیمت ترین مناطق جهت خرید آپارتمان در کرج می باشد که برای هر متر مربع آن هم تقریباً می بایست حدود 29 میلیون تومان هزینه نمود. اما اگر میزان بودجه شما برای خرید آپارتمان در کرج آن هم در مهرشهر پایین می باشد، توصیه ما به شما فاز چهارم می باشد. در فاز چهارم مهرشهر، خانه های لوکس و اعیان نشین به مراتب کمتری نسبت به فاز یک و دو وجود دارد. در نتیجه خرید آپارتمان در مهرشهرکرج آن هم فاز چهارم به مراتب ارزان تر تمام می شود.

از دیگر نکات مهم جهت خرید آپارتمان در کرج و یا هر شهر دیگری آن است که نباید تنها با هدف خرید ملک به آن نگاه کرد. توجه به نوع محله برای زندگی کردن، همسایگان و مردمی که در آن محله زندگی و رفت و آمد می کنند، می بایست در هنگام خرید آپارتمان مورد توجه و لحاظ قرار گیرد. اغلب ساکنین مهرشهر را افرادی با سطح سواد عالیه و با فرهنگ تشکیل می دهند. در حقیقت مهر شهر کرج را می توان جزء لاکچری ترین مناطق کرج به لحاظ برخورداری از سطح بالای آزادی های مدنی- اجتماعی و فرهنگی به حساب آورد.

عظیمیه

از دیگر محله های بسیار عالی و مطلوب جهت خرید آپارتمان در کرج، محله عظیمیه کرج می باشد. منطقه ای در کوهپایه های کرج که با بام کرج چندان فاصله ی زیادی ندارد. عظیمیه را با آپارتمان های شیک با مساحت و متراژ بالا، پنت هاوس های مجلل و اعیان نشین می شناسند. از مهمترین خیابان ها و میادین آن می توان به میدان بعثت اشاره نمود که جزء خلوت ترین میادین آن به حساب می آید.

میدان بهارستان و گلستان نیز به دلیل مشرف بودن و نزدیکی به کوه و در نتیجه برخورداری از آب و هوایی مطلوب، جزء گران قیمت ترین محله های عظیمیه کرج به شمار می آیند. دو میدان مهران و اسبی نیز به دلیل وجود مغازه ها و پاساژهای شیک و لوکس در کنار کافه و رستوران های لاکچری، جزء شلوغ ترین و پر تردد ترین محله های عظیمیه محسوب می گردند.

خیابان فرشته یکی از خیابان های بسیار لوکس و مرفه نشین واقع در میدان اسبی می باشد که اکثر خانه های واقع در آن به صورت ویلایی ساخته شده است و کمتر ساختمانی به شکل آپارتمان در این خیابان دیده می شود. از این رو جهت خرید آپارتمان در عظیمیه کرج می بایست هزینه های بالایی را متحمل شد. مثلاً جهت خرید یک آپارتمان مسکونی در عظیمیه کرج در صورتیکه سن بنا کمتر از 5 سال باشد، می بایست برای هر متر مربع در حدود 25 الی 26 میلیون تومان هزینه نمود. همچنین در صورتیکه به دنبال آپارتمانی با قدمت بالاتر مثلاً در حدود 18 الی 20 سال ساخت می باشید، می بایست هزینه ای در حدود 22 تا 23 میلیون تومان برای هر متراژ مربع سرمایه گذاری نمایید.

فردیس

فردیس نیز از دیگر محله های خوب جهت زندگی و سرمایه گذاری از طریق خرید مسکن می باشد. منطقه فردیس در 10 کیلومتری جنوب شرقی استان البرز قرار گرفته که فاصله آن تا تهران به دلیل احداث اتوبان تهران – کرج تقریباً در حدود 30 دقیقه می باشد. بنابراین برای کسانی که توانایی پرداخت هزینه های سنگین زندگی و آپارتمان نشینی در کلان شهر بزرگی همچون تهران را ندارند، می تواند گزینه بسیار مطلوبی به حساب آید.

فردیس کرج جزء محله های قدیمی است که بافت شهری آن تقریباً فرسوده می باشد. از این رو مناسب ترین گزینه جهت ساخت و ساز و تبدیل ویلاهای قدیمی به آپارتمان های نوساز می باشد. اگر فردیس را به عنوان منطقه ای برای زندگی کردن انتخاب می کنید، باید گفت که فردیس از 5 میدان تشکیل شده که توسط یک خیابان اصلی به یکدیگر متصل می شوند.

در فلکه های دوم و سوم آن خانه هایی با قدمت سنی بالا بیشتر به چشم می خورد. از این رو گزینه مطلوبی جهت خرید آپارتمان در فردیس کرج می باشد. از دیگر نکات مهم در خصوص فردیس آن است که این منطقه از شهرک هایی همچون شهرک ناز، طلائیه، منظریه و طالقانی تشکیل شده است که به مراتب قیمت خرید آپارتمان در آنها نسبت به مناطق دیگر کرج همچون عظیمیه و شهرک بنفشه و … ارزان تر می باشد.

گوهردشت و یا بهتر بگوییم رجائی شهر جزء یکی دیگر از محله های شمالی و مرفه نشین شهرستان کرج می باشد. بنابراین جهت خرید آپارتمان و یا ملک در گوهردشت، می بایست هزینه بسیاری را متحمل شد. از نکات بسیار مهم در خصوص خرید آپارتمان در گوهردشت کرج آن است که این منطقه اغلب مورد توجه سیاستمداران بوده که این منطقه را به عنوان مکانی برای زندگی انتخاب نموده اند. بنابراین این امر می تواند یکی از دلایل اصلی جهت رشد و افزایش قیمت مسکن در گوهردشت باشد.

گوهردشت

در خصوص موقعیت زندگی در گوهردشت باید گفت که گوهردشت به شکل فاز بندی و از سه فاز متنوع تشکیل شده است که بهترین منطقه آن مربوط به فاز اول می باشد. وجود مراکز تجاری، تفریحی، آموزشی و خدمات درمانی در کنار دانشگاه ها و موسسه های علمی متعدد، این منطقه از کرج را از هر جهت برای سرمایه گذاری از طریق خرید آپارتمان در کرج متمایز نموده است. بنابراین اگر خواهان خرید آپارتمان در گوهردشت کرج می باشید، باید برای هر متر مربع چیزی در حدود 18 تا 19 میلیون تومان هزینه نمایید.

آنچه که در خصوص خرید آپارتمان در گوهردشت کرج می بایست بیان نمود آن است که گوهردشت از 4 شهرک با نام های شهرک شهید جهازی ها، بهارستان، آسمان و شهرک بهداری تشکیل شده است که اغلب ساختمان ها در آن به شکل آپارتمانی می باشد.

جهانشهر

جهانشهر نیز یکی دیگر از محله های قدیمی و اعیان نشین در مرکز کرج می باشد که در بخش جنوبی عظیمیه و گوهر دشت قرار گرفته است که این امر سبب افزایش محبوبیت آن در میان خریداران شده است. باید اذعان نمود که ساخت این محله قدیمی به دوران قبل از انقلاب باز می گردد که توسط یکی از تجار و بازرگانان بنام و بسیار ثروتمند آن زمان “محمد صادق فاتح” بنا گشت. جهانشهر را از قدیم الایام به باغ های بسیار وسیع می شناختند. اما به مرور زمان و با افزایش جمعیت، کم کم باغ ها و خانه های ویلایی جای خود را به آپارتمان نشینی بخشیدند.

جهانشهر به دلیل نزدیکی به مرکز شهر کرج و قرار گرفتن اکثر ادارات و موسسه های دولتی و غیر دولتی در آن و همچنین برخوردار بودن از مراکز درمانی، سازمان فنی و حرفه ای، اداره آموزش و پرورش و … به همراه پارک ها و مناطق تفریحی- گردشگری و فرهنگی متعدد به یکی از محله های پر تردد و شلوغ تبدیل گشته است. اما با این تفاصیل، جهانشهر یکی از مناطق گران قیمت در شهر کرج می باشد به طوریکه جهت خرید آپارتمان در جهانشهر کرج می بایست بابت هر متر مربع چیزی در حدود 25 میلیون تومان هزینه نمود.

در پایان می توان گفت که افزایش قیمت ملک در تهران به صورت افسار گیسخته ای رو به افزایش می باشد. از این رو کرج، شهرستانی در همجواری تهران با امتیازات رفاهی هم تراز با آن می تواند جایگزینی مطلوبی برای خانه دار شدن به حساب آید. جهت خرید آپارتمان در کرج آشنایی با محله های مختلف، می تواند کمک شایانی در خانه دار شدن نماید.

خرید خانه در کرج با وام، مشکلات و راهکارها

خرید خانه با وام در کرج می‌تواند یکی از مراحل مهم و پرچالش در زندگی باشد. در ادامه، به مشکلات معمولی که ممکن است در این فرآیند بروز کنند و راهکارهایی برای مقابله با آنها می‌پردازیم:

مشکلات ممکن در خرید خانه با وام:

 1. تایید وام: یکی از مشکلات اصلی، تایید وام توسط بانک است. برخی از افراد ممکن است به دلیل عدم داشتن پرونده اعتباری قوی یا درآمد کافی به مشکل بخورند.
 • راهکار: قبل از شروع فرآیند خرید، مطمئن شوید که وضعیت مالی و اعتباری خود را بهبود داده‌اید. اگر امکان دارد، درآمد خود را افزایش دهید و پرونده اعتباری خود را بهبود ببخشید.
 1. قیمت‌های بازار: بازار ملک در کرج ممکن است پویایی زیادی داشته باشد و قیمت‌ها به سرعت افزایش یابد.
 • راهکار: زمان‌بندی خرید ملک خود را به دقت انجام دهید و اگر ممکن است، منتظر لحظه‌های مناسب باشید. همچنین، با مشاور املاک محلی همکاری کنید تا به شما کمک کند تا ملک مناسبی را با بهترین قیمت پیدا کنید.
 1. مشکلات قانونی: در خرید ملک‌ها، ممکن است مسائل قانونی پیش بیاید که نیاز به مشوره حقوقی دارد.
 • راهکار: همیشه از خدمات یک وکیل یا مشاور حقوقی ماهر برای بررسی معاملات و تأیید مستندات قانونی استفاده کنید.
 1. نظافت و تعمیرات: ممکن است خانه‌ای که خریداری می‌کنید نیاز به تعمیرات و نظافت داشته باشد.
 • راهکار: قبل از خرید، برآوردی دقیق از نیازهای تعمیراتی و نظافتی انجام دهید و این مسائل را در مذاکرات با فروشنده در نظر بگیرید.
 1. هزینه‌های جانبی: در معامله ممکن است هزینه‌هایی مانند مالیات، عوارض، وکالت و غیره بر شما بیافتد.
 • راهکار: هزینه‌های جانبی را در ابتدای فرآیند به دقت محاسبه کنید و آنها را به بودجه خرید خود اضافه کنید.
 1. مسائل مرتبط با محیط زیست و شهرسازی: در کرج، ممکن است محدودیت‌هایی برای ساخت و ساز ملک‌ها وجود داشته باشد.
 • راهکار: قبل از خرید، با مقررات و قوانین محیط زیست و شهرسازی محل ملک آشنا شوید و اطمینان حاصل کنید که پروژه شما با این مقررات سازگار است.

همچنین، مشوره با مشاور املاک محلی و مشاور حقوقی می‌تواند به شما کمک زیادی در فرآیند خرید با وام در کرج ارائه دهد. همچنین به دقت مستندات معامله را بررسی کرده و در صورت لزوم از مشاوری حرفه‌ای استفاده کنید تا مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کنید و از آنها جلوگیری کنید.

منابع

1: https://tejaratnews.com

2: https://iraniju.ir

3: https://www.eghtesadonline.com

4-https://seeiran.ir


پیگیری آخرین فایلهای ملک موجود در بازار را به ما بسپارید. کلیک کنید!

بحث کنید

One thought on “خرید آپارتمان در کرج، آشنایی با شرایط و ویژگی ها”

 • اسحاق عبدلی

  از بین محله های کرج، میشه گفت فردیس، عظیمیه و جهانشهر برای کسایی که میخوان یه زندگی خوب رو داشته باشن، مناطق خوبی محسوب میشه…

مقایسه ملک ها

مقایسه
جستجو